blog post header image

Vakáció = Adathalászat?

Itt a nyári szezon és sokan készülünk egy jól megérdemelt szabadságra. Ilyenkor a kikapcsolódás és pihenés kerül a középpontba. Azonban fontos, hogy ne feledkezzünk meg a digitális biztonságról sem. Az utazás ideje alatt különösen könnyű célpontokká válhatunk a kiberbűnözők számára, akik ilyenkor fokozottan aktívak. Csak júniusban világszerte riasztó 60%-kal emelkedett az ilyen esetek gyakorisága. Akár egy kávézóban dolgozunk távol az irodától, akár egy egzotikus helyszínen élvezzük a nyaralást, érdemes tisztában lennünk azzal, hogyan ismerjük fel az adathalász támadásokat és hogyan védhetjük meg magunkat tőlük.

Egy nemrégiben történt eset jól példázza az adathalász támadások veszélyeit. Egy utazó üzletember, miközben egy reptéri váróteremben tartózkodott, kapott egy sürgősnek tűnő e-mailt a bankjától. Az üzenet szerint azonnal frissítenie kellett a fiókja adatait, különben zárolják a számláját. Mivel az e-mail sürgős hangvételű volt és a hivatalos banki logókat tartalmazta, az üzletember azonnal rákattintott a linkre és megadta a bejelentkezési adatait. Később kiderült, hogy az e-mail egy ügyesen összeállított adathalász támadás volt, és a bejelentkezési adatok a kiberbűnözők kezébe kerültek, akik azonnal megkezdték a számla megcsapolását.

Ez az eset is jól mutatja, hogy milyen könnyű áldozatul esni egy ilyen támadásnak, különösen, ha nem vagyunk eléggé elővigyázatosak. Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan ismerhetjük fel az adathalász kísérleteket és hogyan védekezhetünk ellenük.

blog post image

A kibertámadók által használt gyakori taktikák:

  1. Sürgős kérések: Az adathalász e-mailek gyakran sürgősséget keltenek, nyomást gyakorolva, hogy gyorsan cselekedjünk anélkül, hogy átgondolnánk. Azt állíthatják, hogy a fiókunkat feltörték vagy hogy egy fontos dokumentum azonnali figyelmet igényel.
  2. Hamisított e-mail címek: A kiberbűnözők gyakran használnak olyan e-mail címeket, amik hasonlítanak a valódiakhoz. Például egy „m” betűt „rn”-re cserélhetnek, vagy enyhén módosított domain nevet használhatnak, hogy az e-mail hitelesnek tűnjön.
  3. Komprotomittált linkek: Az adathalász e-mailek általában olyan linkeket tartalmaznak, melyek hamis weboldalakra vezetnek. Ezek célja a bejelentkezési adatok vagy személyes információk ellopása. Az ilyen linkek első pillantásra legitimnek, valódinak tűnhetnek, de általában apró eltéréseket mutatnak az általuk másolt, eredeti weboldalhoz képest.
  4. Kártékony kódot tartalmazó mellékletek: A támadó e-mailekben található mellékletek (pl.: képek, videók, word, excel vagy ismeretlen kiterjesztésű fájlok) kártevő programokat tartalmazhatnak, amik megfertőzik az eszközt, amikor megnyitják őket. Ezek a kártevők ellophatják az érzékeny információkat vagy akár át is vehetik az irányítást az eszköz felett.
  5. Hamis bejelentkezési oldalak: Kaphatunk olyan e-mailt, ami egy szolgáltató (pl.. bank, csomagszállító cég vagy közműszolgáltató, stb.) bejelentkezési oldalára irányít, amelyiket használunk, de az oldal hamis. A bejelentkezési adatok megadása ezen az oldalon közvetlenül a kiberbűnözőkhöz jut.

Kérjen ajánlatot

blog post image

5 hatékony módszer a biztonságos utazásért:

  1. Ellenőrizze a feladó e-mail címét: Mindig alaposan nézze meg a feladó e-mail címét. Győződjön meg róla, hogy az megfelel az adott szervezet valódi domain-jének. Ha valami nem stimmel, valószínűleg jogos az aggodalom.
  2. Húzza az egeret a linkek fölé: Mielőtt rákattintana bármilyen linkre, húzza az egeret fölé, hogy lássa a tényleges URL-t. Ha az URL gyanúsnak tűnik vagy nem egyezik az elvárt domainnel, ne kattintson rá!
  3. Figyeljen a nyelvtani és helyesírási hibákra: Az adathalász e-mailek még mindig gyakran tartalmaznak gyenge nyelvtant és helyesírási hibákat. Bár a legitimek is tartalmazhatnak hibákat, a gyakori és nyilvánvaló hibák figyelmeztető jelek lehetnek.
  4. Ellenőrizze az érzékeny információk iránti kéréseket: A bankok és más szolgáltató cégek soha nem kérnek érzékeny információkat, például jelszavakat vagy hitelkártyaszámokat e-mailben. Ha ilyen kérést kap, akkor közvetlenül az adott céggel vegye fel a kapcsolatot egy ismert és megbízható módon (pl.: telefonos ügyfélszolgálatán keresztül).

Az ünnepi szezon alatt, amikor sokan utaznak és esetleg kevésbé figyelmesek, az adathalász támadások különösen hatékonyak lehetnek. Az adathalász taktika megértésével és az e-mailek és üzenetek hitelességének ellenőrzésére vonatkozó legjobb gyakorlatok alkalmazásával megvédheti magát és vállalata adatait a kiberbűnözőktől. Maradjon biztonságban, és élvezze az ünnepeket, tudva, hogy jól felkészült a támadások ellen.

Ebben tud professzionális támogatást adni a HANGANOV Kft. kiberbiztonsági szolgáltatásaival, hogy mindig felkészült legyen cége a legújabb fenyegetésekkel szemben!

Többet szeretne tudni?
Kérjen ajánlatot!

Küldjön nekünk üzenetet vagy kérjen ajánlatot gyorsan pár kattintással! Ajánlatkérésnél kérjük, hogy adja meg telefonszámát is, hogy mielőbb fel tudjuk venni Önnel a kapcsolatot az ajánlat részletes tartalmának egyeztetése céljából!

Ajánlatkérés - ajanlat@hanganov.hu